Kościół Wszystkich Świętych

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Cenny zabytek sakralny, którego historia sięga pierwszej połowy XIV stulecia. Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem wspominają dokumenty z 1350 roku - wówczas była to niewielka świątynia, wymiary nawy to 7×6 metrów, zaś prezbiterium 4×4 m.

Od pierwszej połowy XVI wieku kwadratowa część przybytku zaczęła się powoli osuwać w kierunku podmywającej teren rzeki. Dlatego też w 1546 r. ówczesny proboszcz krościeńskiego kościoła Wszystkich Świętych, niejaki ksiądz Marcin z Piotrkowa, zdecydował o przebudowaniu gotyckiej świątyni. Dawną nawę przerobiono na prezbiterium, a część halową budynku wzniesiono od nowa. W XVII w. dobudowano wysoką wieżę, zwieńczoną charakterystycznym, barokowym hełmem.

Miłośnicy sztuki sakralnej z pewnością będą mieli tutaj sporo ciekawych rzeczy do zobaczenia. W zabytkowym kościele Wszystkich Świętych niewątpliwie wyróżniają się bogate, systematycznie odrestaurowywane freski i polichromie. Najstarsze z nich, jak np. “Męczeństwo św. Barbary”, pochodzą z XIV w. Warto również przyjrzeć się bliżej malunkom Jakuba Koraba z Nowego Targu, tworzonym od 1589 roku. Na szczególną uwagę zasługują także wczesnobarokowe i rokokowe ołtarze, wykuta w kamieniu gotycka chrzcielnica z XV stulecia oraz umieszczona na zewnętrznej ścianie rzeźba Męki Pańskiej z połowy XX wieku, autorstwa cenionego artysty ludowego Józefa Janosa.

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, łącząca w sobie elementy gotyckie i barokowe. Kościół pw. Wszystkich Świętych wybudowano tuż nad rzeką - osuwanie się prezbiterium wymusiło gruntowną przebudowę, co nastąpiło w 1546 r. We wnętrzach kościoła zachowały się m.in. dawne freski, kunsztowne polichromie, kamienna chrzcielnica z XV w. oraz bogato zdobione, rokokowe ołtarze.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja