• Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu

Wody mineralne w Szczawnicy-Zdroju

Bez nich Szczawnica nie byłaby sobą, wszak im właśnie zawdzięcza swą nazwę. Szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy występują w miejscowości, w 12 źródłach. Wody te mają rozmaite nazwy i właściwości, przeznaczone są dla chorych na różne dolegliwości.

Przykładowo woda „Jan” to szczawa wodoroweglanowo-chlorkowo-sodowa, zawierająca 4,3 g składników stałych na litr i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Jest ona stosowana do kuracji pitnej i kąpieli mineralnych przy schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka. Można jej spróbować w niewielkiej, przeszklonej pijalni wód „Magdalena” (ul. Zdrojowa), gdzie przez cały rok organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby i haftu autorstwa miejscowych twórców.

Woda „Szymon” jest szczawą wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienną, zawierającą 3,2 g składników stałych na litr oraz 1632 mg wolnego dwutlenku węgla. Stosowana jest do kuracji pitnych oraz do kąpieli zwłaszcza przy niedokrwistości u rekonwalescentów. Jest ogólnodostępna. Można ją czerpać przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę, w Parku Dolnym nad kaplicą i przy ul. Skotnickiej. Pełny dostęp do wszystkich szczawnickich wód goście uzdrowiska mają w Zakładzie Przyrodoleczniczym (ul. Zdrojowa 26).