Galeria Marii Ritter

Oddział Muzeum Okręgowego, z ekspozycją stałą podzieloną na dwie odrębne części. Od momentu powstania Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu prezentuje dzieła stworzone przez tę właśnie artystkę, popularnie nazywaną “sądecką kapłanką sztuki”. Z czasem ekspozycję zaczęły wzbogacać zabytkowe meble i inne elementy wyposażenia, które pozwoliły na realistyczne zrekonstruowanie pracowni oraz zaprezentowanie kilku popularnych niegdyś trendów wnętrzarskich.

Maria Ritter żyła w latach 1899-1976, sztukę studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - w tym w paryskiej filii ASP. Pierwszą autorską wystawę miała w 1926 roku. W nowosądeckiej Galerii Marii Ritter czeka pełen przekrój jej prac: obrazy olejne, rysunki, grafiki, akwarele, malowidła ścienne, kolaże, rzeźby, gwasze… W twórczości Ritter znawcy tematu dostrzegą wpływy awangardy, postimpresjonizmu, XIX-wiecznego realizmu, naturalizmu czy koloryzmu.

Drugim filarem wystawy jest ekspozycja o nazwie “Stare wnętrza mieszczańskie”. Tworzą ją salon “zielony” urządzony w stylu biedermeier - wszystkie elementy wyposażenia pochodzą z XIX wieku, nie licząc rzecz jasna prac Ritter - klasycystyczny salonik biały w stylu empire oraz sypialnia, prezentująca tzw. styl Ludwiki Filipa. Do “Starych wnętrz mieszczańskich” wykorzystano zarówno rodzinne pamiątki Ritterów, jak też meble i dekoracje pochodzące z innych domów z tradycjami w Nowym Sączu.

Galeria Marii Ritter mieści się w zabytkowej kamienicy, wybudowanej na przełomie XVIII i XIX stulecia.

Dodaj opinię

Cennik dla Galerii Marii Ritter o Starych Wnętrz Mieszczańskich w Nowym Sączu, oddziału Muzeum Okręgowego - stan na czerwiec 2018:

 • bilet ulgowy 4 zł
 • bilet normalny 6 zł
 • bilet rodzinny (2+3) 30 zł ; +2 zł za każde następne dziecko
 • wejściówki łączone z Domem Gotyckim - ulgowe 8 zł, normalne 12 zł
 • w soboty wstęp bezpłatny
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wystawa prac “sądeckiej kapłanki sztuki”, połączona z ekspozycją “Starych wnętrz mieszczańskich”. Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu mieści się w zabytkowej, zbudowanej na przełomie XVIII i XIX w. kamienicy. Wewnątrz na turystów czeka m.in. mnóstwo obrazów wykonanych w najróżniejszych technikach, rysunki, rzeźby oraz kunsztowne meble i elementy dekoracyjne.

Galeria Marii Ritter adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Galeria Marii Ritter, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Galeria Marii Ritter.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Galeria Marii Ritter. Redakcja serwisu www.szczawnica-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 4 zł
  Galeria Marii Ritter cena biletu ulgowego: od 4 zł
 • od 6 zł
  Galeria Marii Ritter cena biletu normalnego: od 6 zł
 • od 30 zł
  Galeria Marii Ritter cena biletu rodzinnego: od 30 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Galeria Marii Ritter opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij