Kościół Matki Bożej Pośredniczki Łask

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Bogurodzicy Pokrownej z przełomu XIX i XX wieku, po zakończeniu II Wojny Światowej i masowych przesiedleniach przystosowana na potrzeby wspólnoty rzymskokatolickiej. Historia kościoła Matki Bożej Pośredniczki Łask pod Szczawnicą tak naprawdę sięga połowy XVI stulecia - w 1542 roku za sprawą Achacego Jordana z Zakliczyna powołano do życia parafię w Szlachtowej. Do dziś przetrwały niektóre elementy oryginalnego wyposażenia pierwszej z miejscowych świątyń.

Szczególnie cenne w kościele MB Pośredniczki Łask są bogato zdobiony ewangeliarz z 1546 r. oraz srebrny kielich, przekazany w 1741 r. przez lokalnego dziedzica Pawła Sanguszkę. Niestety dla turystów, zdecydowaną większość kunsztownych dzieł sztuki sakralnej przeniesiono do Przemyśla, do tamtejszego Muzeum Diecezjalnego. Warto jednak zwrócić uwagę na pełne detali polichromie dekorujące wnętrze, nietypowy ikonostas z 1927 r. (obrazy bliższe realistycznym portretom niż klasycznym ikonom) oraz barokowe ołtarze boczne.

Kościół Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej budowano w latach 1895-1920, jako zastępstwo dla mniejszej, drewnianej cerkwi z XVII wieku. Wzniesiono ją na planie krzyża greckiego, stosując jedyną w swoim rodzaju mieszankę różnych stylów architektonicznych. W bryle zabytku zdecydowanie wyróżniają się 3 duże, ciekawie udekorowane kopuły.

Mini przewodnik

Cerkiew Bogurodzicy Pokrownej, po II WŚ przekształcona w rzymskokatolicką świątynię. Kościół Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej pod Szczawnicą wzniesiono w latach 1895-1920. W przybytku wykorzystano sporo elementów wyposażenia wcześniejszych cerkwi, pamiętających nawet XVI w. Część skarbów przeniesiono do muzeum w Przemyślu, część zdobi kościół do dziś.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja