Kościół św. Jana Chrzciciela

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątynia filialna parafii Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej. Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach pod Szczawnicą pochodzi z 1798 roku i również jest dawną cerkwią greckokatolicką. Pierwotnie patronem przybytku był św. Jan Chryzostom.

Pod względem architektonicznym kościół św. Jana Chrzciciela stanowi mieszankę wpływów barokowych i klasycystycznych, reprezentując jednocześnie tzw. styl józefiński. Czyli świątynię zbudowano zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez urzędników Cesarstwa Austriackiego, regulującymi m.in. wielkość, kształt bryły czy zewnętrzne zdobienia. Stąd też stosunkowo skromna, jednonawowa konstrukcja, wyróżniająca się w zasadzie wyłącznie wieżą z baniastym hełmem.

Zupełnie inaczej prezentują się natomiast wnętrza zabytku. Niejako wizytówką całego kościoła św. Jana Chrzciciela w Jaworkach jest XVIII-wieczny ikonostas - niezwykle efektowny, z licznymi płaskorzeźbami, złoceniami i innymi zdobieniami. Równie pięknie prezentują się polichromie na ścianach i sklepieniu, namalowane ok. 1926 roku przez Andrija Demkowicza. Miłośników szeroko pojmowanej sztuki sakralnej powinni zwrócić uwagę również na ambonę z przełomu XVIII i XIX w., ołtarze, tabernakulum w kształcie świątynki oraz używane w trakcie procesji krzyże oraz figurki wraz z feretronami, na co dzień stojące w prezbiterium.

I jeszcze mała ciekawostka przyrodnicza: na strychu w kościele św. Jana Chrzciciela żyją podkowce małe - przedstawiciele objętego ochroną gatunku nietoperza.

Mini przewodnik

Greckokatolicka cerkiew z 1798 r. w stylu józefińskim, obecnie służąca jako świątynia filialna parafii w Szlachtowej. Kościół Jana Chrzciciela w Jaworkach niedaleko Szczawnicy prezentuje specyficzny miks elementów architektury klasycystycznej i późnobarokowej. We wnętrzach wzrok przyciągają zwłaszcza kunsztowne malowidła ścienne oraz ikonostas z XVIII w.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja