Kościół Wszystkich Świętych

Cenny zabytek sakralny, którego historia sięga pierwszej połowy XIV stulecia. Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem wspominają dokumenty z 1350 roku - wówczas była to niewielka świątynia, wymiary nawy to 7×6 metrów, zaś prezbiterium 4×4 m.

Od pierwszej połowy XVI wieku kwadratowa część przybytku zaczęła się powoli osuwać w kierunku podmywającej teren rzeki. Dlatego też w 1546 r. ówczesny proboszcz krościeńskiego kościoła Wszystkich Świętych, niejaki ksiądz Marcin z Piotrkowa, zdecydował o przebudowaniu gotyckiej świątyni. Dawną nawę przerobiono na prezbiterium, a część halową budynku wzniesiono od nowa. W XVII w. dobudowano wysoką wieżę, zwieńczoną charakterystycznym, barokowym hełmem.

Miłośnicy sztuki sakralnej z pewnością będą mieli tutaj sporo ciekawych rzeczy do zobaczenia. W zabytkowym kościele Wszystkich Świętych niewątpliwie wyróżniają się bogate, systematycznie odrestaurowywane freski i polichromie. Najstarsze z nich, jak np. “Męczeństwo św. Barbary”, pochodzą z XIV w. Warto również przyjrzeć się bliżej malunkom Jakuba Koraba z Nowego Targu, tworzonym od 1589 roku. Na szczególną uwagę zasługują także wczesnobarokowe i rokokowe ołtarze, wykuta w kamieniu gotycka chrzcielnica z XV stulecia oraz umieszczona na zewnętrznej ścianie rzeźba Męki Pańskiej z połowy XX wieku, autorstwa cenionego artysty ludowego Józefa Janosa.

Dodaj opinię

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, łącząca w sobie elementy gotyckie i barokowe. Kościół pw. Wszystkich Świętych wybudowano tuż nad rzeką - osuwanie się prezbiterium wymusiło gruntowną przebudowę, co nastąpiło w 1546 r. We wnętrzach kościoła zachowały się m.in. dawne freski, kunsztowne polichromie, kamienna chrzcielnica z XV w. oraz bogato zdobione, rokokowe ołtarze.

Kościół Wszystkich Świętych adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Wszystkich Świętych, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Wszystkich Świętych.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Wszystkich Świętych opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij