Muzeum Lachów Sądeckich

Zamiejscowy oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, stworzony na bazie prywatnych zbiorów etnograficznych. Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu koncentruje się na lokalnych tradycjach i kulturze materialnej regionu. Na wystawach dominują przedmioty codziennego użytku, są też jednak eksponaty zupełnie innego typu.

Początki Muzeum Lachów Sądeckich można wywodzić już od lat dwudziestych XX wieku, kiedy to małopolskie Podegrodzie stało się domem dla Zofii i Stanisława Chrząstowskich - bibliotekarzy, animatorów kultury, regionalistów, żywo zainteresowanych lokalnym folklorem. Ich kolekcję początkowo tworzyły ludowe stroje i hafty, z czasem dołączyły do niej przedmioty innego rodzaju: narzędzia rolnicze, wyposażenie warsztatów, rzemiosło artystyczne, dewocjonalia i wiele, wiele innych.

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe do zbiorów państwa Chrząstowskich dodało wydobyte w okolicy relikty archeologiczne oraz fotografie Wojciecha Migacza. Jego prace dokumentowały codzienne, wiejskie życie, uwieczniał mieszkających tutaj prostych ludzi, a także malownicze pejzaże. Ponadto w Muzeum Lachów Sądeckich organizowane są rozmaite prelekcje i warsztaty edukacyjne.

Dodaj opinię

Opłaty za wstęp do Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - stan na czerwiec 2018:

  • 2 zł bilet ulgowy
  • 4 zł bilet normalny
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Prywatna, niezwykle bogata kolekcja etnograficzna, wzbogacona eksponatami Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu powstało dzięki Zofii i Stanisławowi Chrzęstowskim, którzy od lat ‘20 XX w. zbierali przedmioty związane z lokalną kulturą ludową. Z czasem wystawy wzbogaciły o dokumentalne zdjęcia i eksponaty archeologiczne.

Muzeum Lachów Sądeckich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Lachów Sądeckich, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Lachów Sądeckich.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Lachów Sądeckich. Redakcja serwisu www.szczawnica-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2 zł
    Muzeum Lachów Sądeckich cena biletu ulgowego: 2 zł
  • 4 zł
    Muzeum Lachów Sądeckich cena biletu normalnego: 4 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Lachów Sądeckich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij