Muzeum Uzdrowiska

Kameralna wystawa przybliżająca historię kurortu, jego najważniejszych mieszkańców i regionalne tradycje. Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy mieści się w eleganckiej willi “Pałac”, która do 2014 roku służyła za siedzibę Muzeum Pienińskiego - przeniesionego do pobliskiej Szlachtowej oddziału zamiejscowego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Obie instytucje koncentrują się dawnych dziejach, jednak prezentują zupełnie inne aspekty regionalnej historii. O ile Muzeum Pienińskie - w dużym uproszczeniu - koncentruje się na szeroko pojmowanej kulturze ludowej, tak Muzeum Uzdrowiska pokazuje Szczawnicę przez pryzmat ludzi bogatych, wpływowych i szlachetnie urodzonych. W reprezentatywnej posiadłości urządzono 3 wystawy stałe:

 • Uzdrowisko Szczawnica - 200 Lat Tradycji - lokalne źródła lecznicze i ich eksploatacja na przestrzeni wieków. Pozytywne właściwości miejscowych wód znano już w XVI stuleciu, jednak dopiero w drugiej połowie XIX w., za sprawą działalności familii Szalayów, rozpoczął się gwałtowny rozwój kurortu.
 • Stadniccy w Szczawnicy - przypomnienie ogromnych zasług, jakie ten małopolski ród położył na rzecz miejscowości i uzdrowiska. W 1909 r. hrabia Adam Stadnicki kupił szczawnicki kurort, a następnie uczynił go jednym z najnowocześniejszych i najlepszych w całej Europie.
 • Jak Podróżowano Do Szczawnickich Zdrojów - dawne środki lokomocji i akcesoria niezbędne w trudnej podróży przez góry. Opisy popularnych dróg, elementy powozów i bryczek, walizy, owadobójczy “proszek perski” i mnóstwo innych ciekawostek.

Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy ma również na swoim koncie wydanie kilku różnych publikacji - od rozmaitych opracowań, przez książkowe wspomnienia i przewodniki po okolicy, aż po regionalny kwartalnik.

Dodaj opinię

Cennik biletów do Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy - stan na czerwiec 2018:

 • 6 zł opłaty za bilet normalny
 • 4 zł opłaty za bilet ulgowy
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Lokalna instytucja przybliżająca turystom historię kurortu i najważniejsze postacie w dziejach Szczawnicy. Muzeum Uzdrowiska mieści się w reprezentatywnej posiadłości, wewnątrz urządzono 3 wystawy stałe. Ekspozycje prezentują zarówno specyfikę tutejszych wód i sposoby eksploatacji leczniczych źródeł, jak sylwetki zasłużonych osób czy dawne tradycje i obyczaje.

Muzeum Uzdrowiska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Uzdrowiska, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Uzdrowiska.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Uzdrowiska. Redakcja serwisu www.szczawnica-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4 zł
  Muzeum Uzdrowiska cena biletu ulgowego: 4 zł
 • 6 zł
  Muzeum Uzdrowiska cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Uzdrowiska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij