Rezerwat Wąwóz Homole

Ze Szczawnicy warto wybrać się choć do jednego z licznych w okolicy rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest „Wąwóz Homole” w Małych Pieninach. Prowadzi do niego zielony szlak turystyczny z Jaworek.

Rezerwat został utworzony w 1963 r. i obejmuje skalny wąwóz Homole rozciągający się na długość ok. 800 m, przecięty strużką potoku Kamionka. Wąwóz ten uważany jest za najbardziej urokliwy w Pieninach. Jego ściany zbudowane są przede wszystkim ze skał wapiennych, w których swoje gniazda mają m.in. pustułki i puchacz.

Występują tutaj rzadkie gatunki roślin, np. objęty ścisłą ochroną gatunkową dwulistnik muszy z rodziny storczykowatych. Niegdyś do wąwozu często zaglądali poszukiwacze złota, o których opowieści krążą wśród miejscowych górali do dzisiaj.

Dodaj opinię

Liczący ok. 800 m jar wśród skał wapiennych, gdzie w przeszłości na uśmiech fortuny liczyli poszukiwacze złota. Zakątek w Pieninach o szczególnie cennych walorach przyrodniczych. Obecność rzadkich gatunków roślin czy sowich gniazd przyczyniły się do powołanie rezerwatu w 1963 r. Przez Wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny, zaczynający się w Jaworkach.

Rezerwat Wąwóz Homole adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Wąwóz Homole, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Wąwóz Homole.
  • Ulica
    Wąwóz Homole
    Rezerwat Wąwóz Homole mieści się przy ulicy Wąwóz Homole w Szczawnicy
  • 34-460 Szczawnica
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Wąwóz Homole opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij