Trzy Korony

Trzy Korony to pięciowierzchołkowy masyw Pienin Właściwych, w którym wyróżniają się trzy wapienne turnie: Okrąglica (982 m n.p.m.) nazywana przez miejscowych Wysoko Kaśka, Płaska Skała (950 m) czyli Grubo Baśka i Pańska Skała (920 m) inaczej Kudłato Maryśka, swoim ułożeniem imitujące kształt korony.

Na najwyższej z nich znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się fantastyczny widok nie tylko na najbliższą okolicę czyli przełom Dunajca i Pieniny, ale także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską, a przy dobrej pogodzie nawet na Babią Górę. Właśnie na Trzech Koronach występuje endemiczny złocień Zawadzkiego a także rzadkie rośliny naskalne jak rozchodnik wielki będący żywicielem larw niebywale deficytowego, pienińskiego motylka niepylaka apollo.

Warto dodać, że bilet na galerię widokową na Trzech Koronach upoważnia również do wejścia na podobną platformę na Sokolicy (747 m). Ów szczyt znajduje się ok. 1,5-2 godziny marszu niebieskim szlakiem. Tak samo działa to w drugą stronę - co jest o tyle istotne, że Sokolica znajduje się mniej więcej w połowie drogi ze Szczawnicy na Trzy Korony.

Dodaj opinię

Ceny biletów na galerię widokową Trzech Koron i/lub Sokolicy w Szczawnicy - stan na czerwiec 2018:

  • 2,50 zł bilet ulgowy
  • 5 zł bilet normalny
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Bodaj najsłynniejszy i najpiękniejszy szczyt w całych Pieninach. Ma w sumie 5 wierzchołków, jednak najmocniej wyróżniają się 3 skalne turnie, zbudowane ze skał wapiennych. Wokół Trzech Koron występują m.in. endemiczne Chryzantemy Zawadzkiego czy rzadkie motyle, niepylaki apollo. Górę można zdobyć podążając niebieskim szlakiem w Pienińskim Parku Narodowym.

Trzy Korony adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Trzy Korony, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Trzy Korony.
  • 34-443 Sromowce Niżne
Ceny biletów / cennik wejść do Trzy Korony. Redakcja serwisu www.szczawnica-zdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2,50 zł
    Trzy Korony cena biletu ulgowego: 2,50 zł
  • 5 zł
    Trzy Korony cena biletu normalnego: 5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Trzy Korony opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij