Zabytki architektury sakralnej

Obok wspomnianych zabytków architektury uzdrowiskowej, uwagę zwracają w miejscowości zabytki architektury sakralnej.

Kościół św. Wojciecha BM (ul. Jana Wiktora 1a) został zbudowany w stylu neogotyckim, w latach 1882-92, według projektu wybitnego znawcy Tatr i Podhala Stanisława Eliasza Radzikowskiego. W jego głównym ołtarzu widnieje obraz ukazujący Matkę Bożą Nieustającej pomocy, poświęcony przez papieża Leona XIII.

Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask (ul. Szlachtowa 39) jest najstarszą szczawnicką świątynią. Wzniesiono go w XVI w. jako cerkiew prawosławną Bogurodzicy Pokrownej.

Kościół św. Jana Chrzciciela w leżących w gminie Szczawnica Jaworkach oddalonych od miasta 5 km na wschód także nie był pierwotnie rzymskokatolicki. Wybudowano go w 1798 r. jako cerkiew greckokatolicką, w stylu józefińskim tj. opartym na urzędowych wzornikach austriackich, stanowiących o skromnej bryle budowli sakralnych, wznoszonych na obszarze cesarstwa przez innowierców. We wnętrzu świątyni zachował się kompletny ikonostas oraz udane malowidła ścienne z 1926 r. autorstwa Andreja Semkowicza.

Kościół służył miejscowym Rusinom Szlachtowskim czyli Łemkom przybyłym na te tereny w XIV-XVI w. z północnej Słowacji, którzy z uwagi na rozległe kontakty z góralami szczawnickimi i odległość dzielącą ich od reszty Łemkowszczyzny zachowali pewną odrębność kulturowo-językową. Część z nich z końcem II wojny światowej wyjechała na Ukrainę, reszta zaś została wysiedlona w czasie akcji „Wisła” w 1947 r. To od nich wywodziła się wcześniejsza nazwa potoku Grajcarek tj. Ruski Potok.

Dodaj opinię
Zabytki architektury sakralnej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabytki architektury sakralnej, zobacz gdzie w Szczawnicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabytki architektury sakralnej.
  • 34-460 Szczawnica
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabytki architektury sakralnej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij